هواده اسپلش|مشخصات فنی | برند شیل تکنیک

 

دستگاه هواده اسپلش یکی از یهترین و کار آمد ترین دستگاه ها، برای تولید اکسیژن در صنعت پرورش ماهی محسوب می شود.

هوادهی فرآیندی است که طی آن آب و هوا با یکدیگر مخلوط شده، و با این کار میزان اکسیژن محلول در آب افزایش می یابد. این روش که توسط دستگاه های مکانیکی، انجام شده و باعث تامین اکسیژن مصرفی و مورد نیاز آبزیان می شود. علاوه برتولید اکسیژن این دستگاه ها باعث مخلوط شدن آب شده و در نتیجه، باعث یکنواخت شدن غذا و حرارت در استخر می شود. همچنین این عمل هوادهی، باعث خروج گاز های سمی محلول در آب نیز خواهد شد.

دستگاه هواده اسپلش

دستگاه هواده اسپلش چیست؟

اين دستگاه با فواره كردن آب علاوه بر اكسيژن رساني مي تواند گازهاي مضري همانند co2 را از سطح استخر تخليه نموده و باعث كاهش دماي آب ميگردد.این دستگاه با داشتن مکانیزم ساده، باعث پاشش میزان بالایی آب بصورت فواره ای شده و در نتیجه  دارای قدرت هوادهی بالایی می باشد. مکانیزم هوادهی این دستگاه به گونه ای است که سطح تماس بین آب با هوا را شکشته، و باعث ترکیب اکسیژن بیشتری با آب می شود. این عمل نه تنها باعث افزایش سطح اکسیژن استخر، بلکه باعث دفع  و خارج کردن گاز های سمی موجود درکف استخر مانند آمونیاک و نیترات  می شود. در نهایت تمام این عوامل دست به دست هم داده، و باعث دور شدن عوامل بیماری زا از محل پرورش ماهی و همچنین  افزایش رشد ماهی و تولید گوشت با کیفیت تری می شوند.

هوادهی و اختلاط اکسیژن ها به روش ها مختلفی  انجام می پذیرد

 1. وجود جریان دائمی در آب استخر و تعویض دائمی آن
 2. دستگاه هایی که می توانند به داخل آب اکسیژن تزریق کنند
 3. دستگاه هایی مانند دستگاه هواده اسپلش که از طریق پاشش ، مولکول های آب را در تماس با اکسیژن قرار می دهند و باعث حل شدن هوا درداخل آب می شوند.
 4. از دیگر روش های هوادهی استفاده از دستگاه های برج هواده می باشد

باید توجه کنید که دستگاه های هواده اسپلش، در استخر هایی با عمق ۵ متر دارای بهترین کارایی بوده و عمدتا برای پرورش ماهیان سرد آبی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این دستگاه دارای فواره هایی با قابلیت تنظیم می باشد که کار را بسیار راحت تر می کند.

مشخصات فنی دستگاه هواده اسپلش

مشخصات فنی دستگاه هواده اسپلش

– ابعاد: ۶۰*۶۰

– قدرت موتور: ۱ و ۱٫۵ اسب بخار

– برق مصرفي : تك فاز و سه فاز

– گردش آب: ۴۲۰۰ ليتر در دقيقه

– ميزان هوادهي: ۴۰۰۰ ppm

 

انواع هواده اسپلش

امروزه به دلیل اهمیت استفاده از انواع آبزیان، و افزایش تراکم آنها در استخر ها استفاده از این اسپلش ها برای جبران کمبود اکسیژن مصرفی ماهیان یک امر ضروری است. انواع این هواده های اسپلش بر طبق عملکرد به چندین بخش  مانند هواده اسپلش، هواده ایرجت، هواده فورس و… تقسیم می شوند.همچنین از انواع این هواکش های اسپلش می توان به هواده اسپلش تک فاز و هواده اسپلش سه فاز قسیم بندی می شوند. میزان هوادهی این دستگاه ها در انواع مختلف متفاوت بوده، و در هنگام خریداری نیازمند دقت و توجه می باشد.

همچنین زمان غروب، شرایط جوی و خاصی را در مکان هایی که آب دارند ایجاد کرده و بهترین موقع استفاده از این دستگاه های اسپلش زمان غروب می باشد.زیرا با این عمل، از پایین آمدن سطح اکسیژن آب جلوگیری می شود.

هواده اسپلش تک فاز

این هواده برای کار کردن نیاز به ترانس برق نداشته و به راحتی قابلیت متصل شدن،  به برق شهری را دارد. از این رو قابل استفاده در استخر های کوچک خانگی بوده و میزان اکسیژن رسانی متفاوتی با نمونه ی سه فاز دارد. هواده اسپلش تک فاز، قابلیت تهویه استخر تا عمق یک و نیم متر را نیز دارا است.

مزیت هواده اسپلش تک فاز

 • این هواده قابلیت نصب راحت را داشته و کار پرورش دهندگان را راحت کرده است.
 • از مصرف برق پایینی برخوردار می باشد.
 • به دلیل جنس، این نوع هواده قابلیت شناوری بالایی دارد.
 • به دلیل استفاده از موتور های ضد آب استهلاک پذیری پایینی داشته و در برابر رطوبت دچار زنگ زدگی نمی شود.

هواده اشپلش سه فاز

این دستگاه توان بیشتری در اکسیژن رسانی داشته و در دقیقه حدود ۵۰۰ لیتر آب را اکسیژن رسانی می کند که این مقدار نسبت به نمونه های مشابه این دستگاه بسیار بالا می باشد. این دستگاه کاربرد زیادی در استخر های بزرگ آبزی داشته، و در استخر هایی که قطر ۸ متر و یا بالاتر دا رند مورد استفاده قرار می گیرد.

هواده اسپلش بچه ماهی سرد آبی

این هواده با ساختاری که دارد از به بچه ماهی ها اجازه عبور از منافذ را نداده و از تلف شدن آن جلوگیری می کند.  که معمولا جنس آن از پلی اتیلن می باشد. شیار های اسپلش های معمولی طوری است که این بچه ماهی ها از آنها عبور کرده، و به پره های اسپلش برخورد می کنند و تلف می شوند. همچین اسپلش های معمولی آب را از عمق استخر مکش کرده و به بالا پرتاپ می کند ،که این عمل ، برای بچه ماهی ها بسیار خطرناک می باشد.  راه اندازی و نصب این محافظ آسان بوده، و به دلیل داشتن قیمت مناسب، امکان خریداری به تمام پرورش دهندگان را فراهم می کند.

هواده اسپلش

دستگاه هواده اسپلش پروش ماهی یکی از انواع هواده پروش ماهی بوده و برای عمق های متفاوت، در انواع مدل ها ساخته می شود. وظیفه تمام این اسپلش ها مخلوط کردن آب با هوا بوده و باعث پخش شدن ذرات غذا در تمام لایه های آب استخر می شود. این پخش غذا باعث می شود تا این مواد غذایی در دسترس همه ماهیان قرار می گیرد.

هواده سوپر اسپلش

قدرت و ظرفیت این دستگاه ۵ برابر هواده اسپلش بوده و می تواند آب را تا ارتفاع ۵٫۱ متر پاشش نماید. این دستگاه نسبت به قدرت پاشش خود، دارای میزان مصرف برق کمی می باشد. پاشش این دستگاه بصورت قارچی بوده و کاربرد زیادی در استخر هایی با عمق بیش از یک و نیم متری را ندارد. زیرا این دستگاه می تواند آب را حداکثر از عمق یک متری استخر مکش کرده و عمل پاشش و اکسیژن رسانی را انجام دهد. پس این دستگاه گزینه مناسبی برای استخر های عمیق نبوده، و باعث راکد شدن آب و عدم اکسیژن رسانی در لایه های پایینی می شود . ولی برای رفع این مشکل می توان با اضافه کردن لوله استوانه ای ، باعث پمپاژ و هوادهی لایه های عمیق تر شد. همچنین این دستگاه های سوپر اسپلش می تواند، در فصول گرم سال که سطح آب گرم می شود با بهم زدن لایه های آب، عمل خنک کاری و متعادل سازی دمای آب استخر را نیز  انجام  دهد.

کاربرد هواده اسپلش چیست؟

 • این دستگاه در استخر های پرورش ماهی و سالن های دارای حوضچه های کلر زنی باعث کلر زدایی می شود.
 • این دستگاه به دلیل گاز زدایی کردن، کاربرد مهمی در استخر هایی که آب را از چاه تامین می کنند داشته و باعث از بین رفتن گاز های محلول در آب چاه می شود.

عملکرد هواده اسپلش

مزایای هواده اسپلش شیل تکنیک

این هواده ها دارای موتور ضد آب بوده و به دلیل بودن در آب، موتور به راحتی خنک می شود. از این رو استهلاک کم بوده و عمر موتور طولانی می شود. همچنین این هواده ها دائم در حال کار بوده و با عملکرد بالای خود، باعث پاشش آب به هوا شده و در نتیجه این عمل به خروج گاز های سمی، مانند نیترات و کربن دی اسید محلول در آب می شود. از مزايای دیگر اين دستگاه می توان به موارد ذيل اشاره نمود.

۱٫نصب و نگهداري و راه اندازی آسان

۲٫مصرف برق پایین نسبت به دستگاه های همنوع

۳٫قابليت تنظيم ارتفاع فواره براي استخرهايي كه عرض كانالي آنها زير ۳متر است

۴٫دارای شناور عايق از جنس pvc كه مقاومت بالايی در برابر ضربه و خوردگی و نور ماورا بنفش خورشيد دارند

 

موارد مورد استفاده دستگاه اسپلش

این دستگاه قابل استفاده در استخر هایی با عرض بیش از ۲ متر بوده و به دلیل داشتن طرح ها و کاربرد های متعدد، می تواند آب استخر را از عمق سه متری به سمت بالا پرتاب کند. همچنین دستگاه اسپلش مناسب برای فصول گرم سال بوده و باعث مخلوط شدن آب های زیرین با آب های رویی می شود و این کار گاز هایی که بر ماهی ها مضر هستند را از استخر خالی می کند.

مشخصات فنی دستگاه هواده اسپلش

تعداد مورد نیاز هواده اسپلش در استخر

تعداد استفاده از هواده اسپلش در استخر های ماهی بستگی به عواملی مانندتراکم ماهی و میگو و حجم استخر داشته بطوری که  با توجه به تعداد ماهی ها، این دستگاه می تواند مساحتی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر مربع را مورد پوشش قرار دهد.

 

نصب هواده اسپلش

نصب هواده اسپلش بسیار آسان بوده  و به راحتی قابلیت نصب در استخر های مختلف را دارد. یعنی برای راه انداختن و نصب این دستگاه و استفاده از قابلیت های آن نیاز به هیچ گونه تخصصی نمی باشد. این امر باعث می شوند تا کار پرورش دهندگان بسیار آسان شود. فقط باید به این نکته توجه شود که، اسپلش خریداری شده متناسب با عمق و شرایط استخر شما باشد.

نصب هواده اسپلش

عملکرد هواده اسپلش در تنظیم دمای آب

هواده اسپلش در فصل هایی مانند تابستان ، که دمای سطح آب افزایش می یابد مناسب می باشد.  این هواده، آب های خنک عمق را به سطح آورده و با جابه جای آب در مناطق مختلف استخر باعث یکنواخت شدن دمای آب می شود. پس نه تنها این دستگاه ها عمل اکسیژن رسانی در استخر را انجام می دهند بلکه در تعدیل دمای استخر نیز نقش مهمی دارند.

 

در زمان خرید اسپلش پرورش ماهی باید به چه نکاتی دقت نمود؟

 • در هنگام خریداری این دستگاه باید به میزان اختلاط اکسیژن توجه شود که این میزان توسط شرکت سازنده بیان می شود.

 

 • برای جلوگیری در هدر رفتن آب باید به قطر و پهنای فواره قارچی توجه شود زیرا اگر قطر این فواره بیشتر از عرض استخر باشد آب به بیرون از استخر ریخته و از این طرق آب به هدر خواهد رفت.

 

 • وزن این دستگاه نباید بیشتر از استاندارد و حد مجار باشد. زیرا اگر وزن آن بیشتر باشد مجبور به استفاده از نگهدارنده برای این دستگاه روی سطح آب خواهید بود ونهایت مجبور به پرداخت هزینه بیشتری می شوید.

 

 • باید موتور این دستگاه قابل تعمیر باشد تا درهنگام بروز مشکل به راحتی تعمیر شود، و از موتور های یکبار مصرف در ساختار آن استفاده نشده باشد.

 

 • جنس این اسپلش ها باید از پلاستیک یا کامپوزیت باشد تا بتواند بر سطح آب شناور بماند. همچنین این جنس باعث می شود این دستگاه مقاومت بالایی در برابر اشعه UV داشته باشد.

 

فروش دستگاه های هواده اسپلش پرورش ماهی

 با افزایش جمعیت جوامع و تامین منابع غذایی بصورت سنتی و طبیعی امکان پذیر نمی باشد. از این رو برای تامین نیازهای جوامع احتیاج به تولید انبوه آبزیان داشته، و این کار هزینه تمام شده برای پرورش دهندگان را کاهش می دهد. وقتی تراکم پرورش ماهی ها افزایش می یابد، به طبع اکسیژن  مصرفی آبزیان نیز افزایش یافته و مقدار اکسیژن محلول در آب پاسخ گوی نیاز این آبزی ها نمی باشد. استفاده از دستگاه های ایجاد کننده اکسیژن می تواند بهترین گزینه برای جبران این کمبود های حاصل از تراکم باشد. از نمونه این دستگاه ها، دستگاه هواده اسپلش می باشد که در انواع مختلف و در عمق های متفاوت کاربرد دارد.

فروش دستگاه های هواده اسپلش پرورش ماهی

قیمت هواده اسپلش

قدرت موتور این دستگاه ها اثر مستقیمی بر قیمت هواده اسپلش داشته و قیمت این دستگاه، بسته به نوع جنس بدنه و برند موتور تغییر می کند . معمولا موتور استفاده شده در دستگاه ها چینی بوده و درکیفیت و قیمت های متفاوتی در بازار موجود می باشد. همچنین لازم به ذکر است که برند ایتالیایی و ایرانی این موتور ها در بازار موجود بوده و از قیمت بالاتری، نسبت به موتور های چینی برخورد دارند.

در کلام آخر باید گفت که، امروزه جوامع بشری شناخت زیادی درباره ی انواع آبزیان پیدا کرده است. همچنین رشد روز افزون جمعیت، امکان پاسخ گویی به نیاز ها و تامین منابع غذایی این جمعیت را به امری ضروری تبدیل کرده است. با کاربردها و ویژگی های گفته شده از این دستگاه ها، می توان به پرورش انواع آبزیان در سطح بزرگ و متراکم پرداخت، وبا استفاده از آنها اکسیژن مصرفی  آبزیان را تامین کرد. همچنین داشتن انواع مختلف از این هواده ها باعث شده، تا محدودیت انتخاب نداشته باشید و بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با شرایط استخر خود داشته باشید.مشاوره آنلاین در واتس آپ
Send via WhatsApp