صادرات 20 میلیون دلاری قزل‌آلا و میگو به روسیه  ( 16/08/1393 )

معاون سازمان شیلات ایران از برنامه‌ریزی برای صادرات حدود 10 هزار تن میگو و قزل‌آلا به عنوان دو محصول عمده صادراتی به روسیه در سال جاری خبر داد و گفت: کارشناسان روسی هفته آینده برای بازدید از روند تولید محصولات شیلاتی به ایران می‌آیند و با 18 شرکت خصوصی ایرانی جلسه مشترک خواهند داشت.

حسین عبدالحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: هفته آینده کارشناسان و ناظران روسی برای بازدید از چگونگی تولید محصولات شیلاتی به ایران سفر می کنند و در این روز با 18 شرکت داخلی بخش خصوصی جلسه مشترکی خواهند داشت که البته این جلسه غالبا در خصوص کیفیت و قیمت این محصولات خواهد بود.

وی افزود: به عنوان مثال با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته و سطح زیرکشت حدود 7000 هکتاری مزارع میگو در کشور، تولید این محصول در سال جاری به بیش از 18 هزار تن می‌رسد که برای صادرات حدود 5000 تن آن به روسیه برنامه‌ریزی شده است.

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ادامه داد: یکی دیگر از محصولات شیلاتی که روس‌ها بیشتر خواهان آن هستند ماهی قزل‌آلاست که با توجه به ظرفیت تولید و صادرات این محصول به نظر می‌رسد امسال می‌توانیم حدود 5000 تن از قزل‌آلای ایرانی را به روسیه صادر کنیم.

عبدالحی اعلام کرد: اگر بتوانیم صادرات حدود 10 هزار تنی میگو و قزل‌آلا را به روسیه محقق کنیم حدود 20 میلیون دلار ارزآوری برای کشور خواهد داشت و پتانسیل بسیار مناسبی برای صادرات محصولات شیلاتی بیشتر به این کشور برای سال‌های آینده فراهم می کند.

به گفته وی روسیه به عنوان مشتری جدید محصولات شیلاتی، بازار بزرگی دارد و با توجه به سرانه مصرف بالای آن‌ها می‌تواند درآمد ارزی مناسبی را برای ایران به ارمغان داشته باشد.

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات تصریح کرد: صادرات به روسیه مانعی برای توسعه صادرات محصولات شیلاتی به مشتریان دیرینه ایران مانند کشورهای همسایه‌ چون عراق به عنوان مشتری کپور ماهیان و دیگر محصولات شیلاتی است و کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا به عنوان مشتریان میگو ایرانی ایجاد نمی‌کند چرا توسعه صادرات محصولات شیلاتی به روسیه از محل توسعه و افزایش تولید این محصولات پیش‌بینی شده است.